Sissekütmine

Et eemaldada küttekehast sinna ehituse käigus kogunenud vesi. Mida on küttekoldes ligikaudu 10%, on vaja küttekeha enne kasutussevõtmist sisse kütta. Peale valmimist peab küttekeha kõigepealt avatud siibrite ja tahmaluukidega paar päeva kuivama.

Seejärel võib kuivamise kiirendamiseks appi võtta soojapuhuri. Puhuri peab keerama alguses parasjagu soojaks (20-23° C). Võib algul 2-3 tundi puhuda, järel tuleb lasta küttekehal jahtuda. Tähtis on, et soe õhk lõõrides liiguks. Puhuriga võiks küttekeha kuivatada 2-3 nädalat. Puhuri puudumisel võib lõõridesse asetada paar 100 W pirni.

Ahi tuleb sisse kütta ettevaatlikult, tundega ning vastavalt reeglitele. Kui seda teha valesti, tekivad ahju müüri praod ja ahju südamik saab kannatada.

Paar nädalat peale küttekeha valmimist võib alustada puudega sissekütmist. Selleks võtta üks keskmine puuhalg ja toksida see kirvega pilbasteks. Sellise koguse pilpaid võib koldes ära põletada kaks korda päevas. Puidukogust aeglaselt suurendades peaks ahi kuiv olema umbes kahe nädala möödudes.

 Põhireegel – ahi ei tohi sissekütmisel soojaks minna!

Ahju kuivatamisel on reegliks, et pigem venitada kuivatamisperiood pikemaks ja hoida puidukogused väiksemad, et mitte üle kütta. Ka ei tohiks kuivatamise algperioodil ahju kest väljast oluliselt soojeneda. Kui ahi on käega katsudes mõnusalt soe, siis on kivid seestpoolt samal ajal juba tulised. See on aga lubamatu.

Siibrid peavad kogu sissekütmise aja olema avatud!

Sissekütmise alguses võib malmist tahmatopside tagumisel küljel näha veepiisku. Mida kuivemaks küttekeha saab, seda vähemaks tahmatopside taga niiskust jääb. Sissekütmise lõpus enam kondentsi ei teki.

Neljandal nädalal võib küttepuude kogust kahekordistada, samuti järgnevatel nädalatel.
 Lõplikult kuivaks saab küttekeha enamasti 1-1,5 kuud peale regulaarset sissekütmist.

Ettevaatlik peab ka olema ka kaua külmana seisnud kolde kütmisel.

Siis tuleb ka juba sisseköetud ahju hakata uuesti tööreziimiga harjutama. Sellepärast peab sügisel esimesed korrad kütma vaid poole normiga - paar halgu hommikul, teine samapalju õhtul.

Liiga kõva ja liiga äkiline kütmine võib põhjustada küttekolde vigastusi.

 


Voog. Tee ise koduleht!